Vítejte u HASIČŮ z Držovic

Archiv 2011

 

 

 

 

5. prosince 2011

Rok uběhl jako voda a kupu dětí v pondělí 5. prosince navštívil znovu Mikuláš, kterého doprovázeli jak zástupci pekla Čerti tak i Andělé. Jakožto dobrovolní hasiči jsme se letos opět zapojili. Byla vyslána  naše hvězdná čtyřka. Vedoucím členem byl samozřejmě Mikuláš měřící skoro dva a půl metru. Řekneme,že měl všechno doslova pod dohledem jak to má být. Ze zástupců pekel byli povoláni dva velice neposední čerti. Ti museli být několikrát vykázáni na chodbu či před dům. V jednom případě nebyli dokonce ani vpuštěni do domu. Celou čtveřici uzavíral anděl, který zářil a byl poetickou třešničkou na dortu. Navštívili jsme celkem šest domácností na různých koncích obce Držovice. První a zároveň i jedinou překážkou co nám trochu ztížila práci byla výška našeho Mikuláše. Průchod dveřmi byl komplikovaný a také kdejaké stropy v bytech byly nízké. Ale jinak probíhalo vše jako na drátkách. Čerti vždy vzbudili patřičný hrozivý dojem, který je nezbytný. Rozmluvit potom děti bylo těžké. Stačili ovšem uklidňující slova Anděla a zmínit odměnu, která rozmluvila nakonec i ty nestydlivější děti. Jakožto i v předešlých letech měli letos Čerti opět smůlu a žádné zlobivé děti si neodnesli. Všichni svorně slíbili jak Anděli tak Mikulášovi, že se polepší. Takže za rok znovu.

Vaše M.Z.

Ve stejnou dobu co si naše nadpřirozené postavičky zajišťovali respekt a sliby či nápravy zlobivců. Další členové sboru pomáhali při organizaci dopravy u kostela, kde nadělovala paní starostka a další bytosti.

 

Několik fotografii v galerii.

 

 

 

 

 

POZVÁNKA

Sbor dobrovolných hasičů v Držovicích si Vás dovoluje pozvat na

VALNOU HROMADU

která se koná 9. prosince 2011 v 18,00 hodin

v sále hasičské zbrojnice.

Srdečně zve výbor SDH Držovice

 

 

 

Držovický zpravodaj 1/2011 .pdf (2,5 MB)

 

 

Rubrika: Prostějovský deník - Moje Prostějovsko

V Držovicích úspěšně uspali broučka. PODÍVEJTE SE

Držovice /FOTOGALERIE/ – Uspávání broučka přilákalo v pátek večer k hasičské zbrojnici v Držovicích desítky dětí s lampiony v rukou.

Autor:

Radim Havlík

„Jsme zde prvně,“ usmála se maminka malé blondýnky, které se pyšnila lampionem v podobě rozesmátého zajíčka.

Brouček s lucerničkou v ruce, šlo o mladého hasiče navlečeného v kostýmu s tykadélky, provedl průvod dětí obcí. Pak si ustlal v senu nahrnutém na podlaze zbrojnice. Caparti se s ním loučili pohlazením.

„Léto skončilo, je tady podzim a broučci usínají,“ vysvětlovala drobotině jedna z organizátorek akce.

Poté, co se vrata zbrojnice zavřela, šli rodiče s dětmi za budovu. Tam v železném koši plápolal oheň rozdělaný nejen pro zahřátí, ale především kvůli opékání párků.

„Akci pořádáme již čtvrtým rokem,“ zmínil se Svatopluk Kypěna, velitel držovického sboru.

https://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/v-drzovicich-uspesne-uspali-broucka-podivejte-se.html

 

23 - 25.9. 2011

https://www.pvnovinky.cz/node/10301

 Na 150 dětí z Prostějovska se sešlo na vojenské výcvikové základně v Hamrech, kde se uskutečnil již 12. ročník projektu pro děti nazvaný „Víkend u vojáků“.


Logisticky zajistila celou akci 601. skupina speciálních sil z Prostějova a programově Sportcentrum DDM Prostějov ve spolupráci s dobrovolnými hasiči z Držovic a Bedihoště.
Víkendu u vojáků se zúčastnila mládež z dětských domovů, děti se zdravotním postižením, děti ze sociálně slabších rodin i děti, které jsou organizovány v různých zájmových kroužcích a oddílech. Společně tak prožily tradiční víkend s bohatým programem zaměřeným na branně–sportovní aktivity.
„Branně-soutěžní víkend se stal už tradicí a jsme rádi, že děti i vedoucí mají o něj zájem. Věnovat se dětem je pro nás příjemná změna a radost. Spolupracujeme nejen s vojáky, ale i hasiči i dalšími složkami IZS,“ uvedl za pořadatele Michal Mucha.
Třídenní maraton zahájil páteční táborák a noční bojová hra po světelné stopě. Sobotní dopoledne vyplnil branný závod připravený dobrovolnými hasiči, odpoledne se předvedla psí školička Mája, mašeři, military klub s přehlídkou bojových umění a omladina si mohla prohlédnout opravdický balón. Ten sice nevzlétl, ale pokoukání bylo taky docela prima. Pak přišla na řadu „Hamerská vařečka“ a kuchtění kotlíkového mňam mňam. Nedělní sluníčko vytáhlo vodomily k hamerským rybníkům, kde se učili pádlovat a projeli se na člunech.
„Děti se na společné setkání vždy těší. Samozřejmě nesmí chybět pořádná diskotéka a sobotní ohňostroj byl takovou předčasnou tečkou za příjemným víkendem,“ zhodnotila Tereza Zajíčková ze Sportcentra DDM.
(jap)

 

Na programové části i požárního a zdravotního dohledu se podílelo sedum členů SDH a JSDH

 

Foto : https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/sdh-kultura-sport-zabava/setkani-deti-hamry-2011-12-rocnik/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

23.9. 2011

 

20.00 - 01.00 hod IMZ ( instruktážní metodické zaměstnání) ochrana obyvatelstva.

Letošního výcviku, se zúčastnilo celkem 7 členů jednotky a členi SDH v přípravě na vstup do jednotky.

Více se o celém cvičení dočtete z článku v PV novinkách : https://www.pvnovinky.cz/node/10296

  Deset jednotek SDH prostějovského okresu absolvovalo v pátek po setmění námětové cvičení v oblasti ochrany obyvatelstva. Jejich úkolem bylo evakuovat objekt ohrožený povodní, provést protipovodňová opatření a zajistit nouzové ubytování v náhradním objektu.
Dobrovolní hasiči z Bedihoště, Dobromilic, Držovic, Hrubčic, Nivy, Pěnčína, Prostějoviček, Seloutek, Slatinek a Suchdola plnily stanovené úkoly pod patronátem Hasičského záchranného sboru v Prostějově nejprve ve skladu humanitární pomoci v Hamrech a poté ve vojenském prostoru nad Žárovicemi.
„Po příjezdu všech jednotek dostali velitelé jednotlivých sborů úkoly. Někteří stavěli stany na náhradním místě, další zabezpečovali osvětlení mobilními elektrostanicemi, další zajišťovali určené objekty proti povodni, stavěli hráz na Hloučele, ostatní zajišťovali evakuaci osob z fiktivního nemocničního zařízení, které byly upoutány na lůžko a nemohly samy opustit ohrožený objekt, do vybudovaného záložního tábora. Evakuaci jsme prováděli se všemi náležitostmi, tedy i s evidencí evakuovaných osob a jejich věcí,“ popsala činnost dobrovolných hasičů Alice Hrubá z HZS a dodala, že dobrovolní hasiči jsou velkou pomocí těm profesionálním, proto jejich znalostem věnují velkou pozornost a cení si jejich ochoty spolupracovat.
Zúčastněné jednotky prošly nejprve teoretickou přípravou na seminářích a námětové cvičení bylo praktickou průpravou a nácvikem získaných vědomostí. Noční cvičení absolvovalo bezmála padesát dobrovolných hasičů a nechyběly ani ženy. Námětová cvičení jsou dobrovolná, stejně dobrovolná je i účast figurantů ze střední veřejnoprávní školy TRIVIS.
(jap)

 

 

Foto : https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/imz-oo-povodne-evakuace/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23.9. 2011

Požár – Mostkovice,simulovaný požár lesa, ohlášení 17:22, návrat na základnu 19.00, výjezd DA v počtu 1+8. Jednalo se o takticko-prověřovací cvičení na požár lesa na Záhoří, naše jednotka zajišťovala doplňování cisteren z podzemního hydrantu a řízení provozu na trase kyvadlové dopravy. Na místě spolupráce s jednotkami Mostkovice, Žešova, Krasice, Domamyslice, Vrahovice a Čechovice.

 

Foto : https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/nametove-cviceni-mostkovice-23-9-2011/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

22.8 - 14.9. 2011

v průběhu těchto dní, jsme měli naše vozidlo odhlášeno na KOPISu z výjezdové pohotovosti.

Důvodem byla nutná oprava silně zkorodovaných částí, oprava řízení, motoru a příprava vozidla na pravidelnou roční technickou kontrolu. Opravu provedla firma Asmont s.r.o. Kostelec na Hané. Na tuto nutnou opravu jsme část financí obdrželi z dotací Olomouckého kaje ( 15000 kč) a zbytek do celkové částky opravy 75 500 kč. Doplatil náš zřizovatel - obec Držovice.

Po úspěšném provedení STK a návratu vozidla, jsme si svépomocí provedli drobné zásahy do rozmístnění a uložení některých technických prostředků.

Foto z průběhu opravy:

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/oprava-vozidla-da-avia/


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak tímto "nultým" ročníkem jsme pravděpodobně rozšířili kulturní - společenské akce pořádané naším sborem.

Za krásného zářijového večera se na hájovně sešlo na osum desítek odvážných dětí. Která toužila ověřit svoji odvahu a statečnost na trase plné nástrah, strašidel i malých úkolů. Na startu sršeli nadšením a odhodláním nebát se, strašidlům hrdinsky odporovat či nějak inzultovat. Jenže nakonec ve všech byla malá dušička. Přispělo k tomu i to, že byla krásná bezměsíčná noc a tak tma dokonalá. Naše strašidla projevila značnou dávku nápaditosti, kreativity a hereckého umění. O jejich kvalitách se nakonec přesvědčilo i několik rodičů a našich přátel, kteří se v konci akce sami vydali na trasu...............

Fotografie z úspěšné akce

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/sdh-kultura-sport-zabava/stezka-odvahy-konec-prazdnin-/

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27.8.2011

Tohoto krásného sobotního dne jsme se zajeli podívat do Přibyslavy ( kraj Vysočina) na již třetí ročník Pyrocaru.   více zde : https://www.pozary.cz/clanek/46306-pyrocar-je-minulosti/    a v naší fotogalerii

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/pyrocar-2011/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.8.2011

Dnešního večera, jsme se zúčasnili v Dobromilicích nočního memoriálu Miroslava Rudyka v netradičním požárním útoku. Naše mix družstvo ve složení Margita Zbořilová, Kamila Kobzová, Jitka Nedbalová, Pavel Budaj, Dominik Studený, Petr Zatloukal a Miroslav Prokop. Po problémech pořadatelů s časomírou a opakovaném startu, jsme dosáhli "pouze" na deváté místo.

Soutěž, pro nás byla zajímavým a nevšedním zpestřením výcviku a pro většinu mladých i prázdnin.

Pár více či méně kvalitních fotek z noční akce naleznete v naší fotogalerii a pokud máte zájem shlédnout útok vítězného družstva : https://karelbatek.rajce.idnes.cz/2011.08.13.soutez_nocni_Dobromilice/#DSC_00531.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14-21. 7. 2011

 

Práce osmi hasičů, v osmi dnech odpracováno 233 hodin. Finanční náklady proplacené zřizovatelem 7472 Kč. Tak by se dala v číslech shrnout naše brigáda na vybudování nové šatny JSDH, která vznikla ze skladu v naší hasičské zbrojnici. Touto akcí jsme vyřešili naráz dva problémy, které členy jednotky delší dobu trápili. První - uložení zásahových a pracovních oděvů v plechových skříních v prostoru vozidla a obecní techniky, kdy po nastartování bylo vše cítit a nešlo se zápachu z oděvů jakkoliv zbavit. Tento problém nepomohlo plnohodnotně odstranit ani zřízení odsávání spalin po nastartování a dofukování vzduchu do brzdového systému před vyjetím vozidla. Také byl problém, kde po zásahu oděvy před uložením vhodně a dostatečně vysušit. Jelikož se o zbrojnici musíme dělit s obecními zaměstnanci.

Druhý důvod proč jsme se do této práce pustili, byla ztráta horního patra naší zbrojnice, kde jme měli sál, kuchyňku a další zázemí. Dnes musíme dopředu žádat na OU a platit nájemné pokud chceme v sále vykonávat sborovou činnost. Více i s jednostranným odůvodněním paní starostky se dozvíte zde . https://www.drzovice.cz/uredni-deska/153-drzovicky-zpravodaj-c-2

V nově vybudované šatně, předpokládám, budeme moci kdykoliv podle aktuální potřeby řešit operativně otázky činnosti jak jednotky tak i sboru. Tak jako ve všech sborech v celé republice se ani u nás nerozdělujeme na výjezdové a sborové členy. Prostě všichni jsme HASIČI. Jen ti výjezdoví mají více povinností a úkolů.

Další fotografie v fotogalerii pod odkazem  

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/satna-jednotky-/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 a 2. 7.2011

 

V tyto dny se konala pro naše sdružení snad největší akce tohoto roku. Jak do významu, rozsahu tak i časové náročnosti na většinu členů.

V obci Držovice se u příležitosti 870 výročí první zmínky o obci a 5. výročí osamostatnění, konal sjezd rodáků.

Kromě programu a akcí zajišťovaných obecním úřadem. Mělo naše SDH tu čest seznámit občany, rodáky a hosty s naší bohatou historii, ale i současnou činností. V roce 2012 oslavíme 120 let od založení. Dále na výstavě, v propůjčeném sále, jsme kromě dokumentů představili i současnou výstroj a výzbroj. Také jsme se pochlubili bohatými soukromými koníčky a zájmy.

V programu akcí bylo i dopolední kladení věnců u pomníků padlých, odpolední procesí k Sv. Floriánku a mše. Na závěr celého programu ohňostroj, kde naše jednotka zajišťovala požární dohled.

 

Fotografie z úspěšné akce 

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/sdh-kultura-sport-zabava/sjezd-rodaku-1-2-7-2011/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.6.2011

Jak se už pomalu stává v našem sboru tradicí. I letos jme pro naše místní děti, ale i z okolí uspořádali "pohádkový les". Akce plná zábavy a překvapení. Akce plná her a dovádění. Kdo přišel seznámil se, se spoustou pohádkových postaviček , plnil různé soutěžní úkoly a v cíli každý obdržel malý dárek. Dalšími atrakcemi, pokud se dětem ještě nechtělo domů bylo FACE PAINTING - malování na obličej, skákací hrad, projížďka v minitraktoru, souboje v pojídání koláčů aj.

Počasí se nám vydařilo a na start přišlo na 94 dětí s doprovodem. O muziku a zábavu se staral DJ Mikk.

Fotografie z úspěšné akce

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/sdh-kultura-sport-zabava/pohadkovy-les-2011/

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18.6.2011

Dnešního dne jsme naší jednotku, její vybavení a nakonec i část výcviku, představili na hřišti u sportovců při pořádání tradičního dětského dne v Držovicích.

V dopoledních hodinách jsme na statických ukázkách předvedli veškeré naše technické prostředky, výstroj a výzbroj.

Odpoledne za námi přijela jednotka z ÚO HZS Prostějov a spolu jsme za velikého zájmu dětí i dospělých předvedli, technický zásah na fingovanou dopravní nehodu, likvidaci požáru dřevěného domečku, vodou z blízké říčky Romže. Následně jsme zapálili i vrak vozu, který byl uhašen vysotlakou proudnicí ze zásahového vozu HZS. Tečkou našeho odpoledního vystoupení, byl sportovní požární útok mixu ženského a mužského družstva.

Samozřejmostí je bohatá fotogalerie.

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jak-jsme-predstavili-nasi-jednotku-na-dni-deti-18-6-2011/

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/prezentace-na-dni-deti-sportovci-hriste-18-6-2011/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 11.6.2011

 

Se uskutečnil osmý ročník RH.

Celkem 14 jednotek se přihlásilo na start závodu pro dobrovolné hasiče s několikaletou tradicí kvalitního závodu Rallye Hamry, který rozhodně změří fyzickou i taktickou připravenost jednotek v tak náročném závodu. Každoročně připravován Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje ÚO Prostějov ve spolupráci s Českou asociací hasičských důstojníků. Naše jednotka  si v letošním ročníku pro změnu oproti rokům minulým vyzkoušela role figurantů. Zde přehled úkolů které jsme pomáhali zabezpečit.

ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT, UZAVŘENÉ PROSTORY

Záchrana osoby v bezvědomí v přístavku v průmyslovém areálu v Plumlově

Jednotky přijíždí na místo události a provádějí průzkum, jedná se o osobu v bezvědomí a jednu při vědomí na střeše přístavku uvnitř haly. Od osoby dostávají jednotky informaci, že zraněný ještě před chvílí dýchal. Zraněná osoba při vědomí leží na zemi napříč přes trámek a stěžuje si na silnou bolest v zádech má oděrky na rukou a obličeji. Ke zranění došlo po pádu z příhradníkové konstrukce střechy. Osobám na střeše nic nehrozí.  Osoba v bezvědomí nedýchá a nemá tep. Jednotka posoudí rizika, komunikuje s osobou při vědomí a získává informace, resuscituje osobu v bezvědomí, osobu při vědomí stabilizuje na páteřní rám a pomocí krčního límce a připraví k transportu. ZZS přijíždí po 15 min, jednotka předává zraněného lékaři a předává získané informace o situaci a zraněných.

ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT, Z VÝŠKY

Uvnitř areálu oděvního podniku v Prostějove, mezi budovou expedice a závodem č. 14 došlo ke zranění jeřábníka na jeřábové dráze.

Popis úkolu:

Jednotky přijíždí na místo události a zjišťují, že došlo ke zranění jeřábníka přímo na jeřábové dráze. Osoba se nalézá asi 8m vysoko na pochozí lávce jeřábu a nekomunikuje. Jednotky  provádí průzkum jeřábové dráhy s cílem najít jeřábníka. Bezpečným postupem se dostanou k ležícímu jeřábníkovi a zjišťují jeho zdravotní stav. Jeřábník nejeví známky života. Jednotka provede transport jeřábníka z jeřábové dráhy na přilehlé prostranství. Jednotky přivolávají ZZS a komunikují o situaci s operačním střediskem.

 

ZÁCHRANA OSOB A ZVÍŘAT, ZASYPANÉ, ZAVALENÉ

Prostějov, Vrahovická naproti odboru dopravy vlevo do areálu Agrostroje , osoba zavelená při rozebírání zařízen.

Popis úkolu:

Jednotky přijíždí na místo události a zjišťují, že se jedná o objekt se zříceným materiálem do přízemních prostor. Na místě svědek události, který sděluje, že by se v sutině měla nacházet osoba. OPIS informuje jednotky, že na místo vysílají kynologa s atestem na sutinové vyhledávání. Osoba je při vědomí a mírně upozorňuje na svou polohu. Jednotka provádí průzkum, před příjezdem kynologa. Velitel předává kynologovy informace o situaci. Kynolog vysílá psa, jednotky ho zajišťují při párání. Pes označuje místo, kde se nachází osoba. Jednotky provádí vyhrabání osoby a její vynesení z budovy. Osoba je při vědomí, má zlomenou končetinu. Předání zraněné osoby ZZS.

Celý komentář a spousty fotografii o této náročné soutěži - výcviku. Najdete na  https://www.hzsol.cz/rallye-hamry-2011-etapa-noc/   nebo   https://sport.pozary.cz/clanek/43569-rallye-hamry-narocnou-soutez-vyhraly-radvanice/

v naší fotogylerii uveřejníme pouze několik snímků přímo našich stanovišť.

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/jsdh-vyjezdy-skoleni-vycvik-souteze-/rallye-hamry-2011-/


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4.6.2011

Při příležitosti konání okresního kola v požárním sportu, byla obec v zastoupení velitele jednotky p. Kypěny. Pozvána k slavnostnímu předání šeku, věnovaného Olomoukým krajským úřadem v hodnotě 15.000 Kč na opravu DA ( dopravní automobil).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 22.5.2011   

  Ve fotogalerii byli přidány nové fotografie z letošních dosud uskutečněných akcí, ve složkách MIX - fotografie dosud nepublikované z doby nedávné, které        dokumentují naši různorodou činnost.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 21.5.2011

Je již tradicí že se v tomto čase pořádají okrsková ( základní) kola v požárním sportu. V letošním roce se pořádání ujalo SDH Vrahovice. My jsme se zůčasnili družstvem mužů a žen. ( mládež nám už vyrostla)  Paté místo z osmi startujících pro muže a krásné druhé pořadí, pro naše něžné protějšky. 

Fotografie jsou umístěny ve fotogalerii.

https://hasicidrzovice.webnode.cz/fotogalerie/sdh-kultura-sport-zabava/okrsek-vrahovice-2011/

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.